Четвер, 25 Квітня, 2024

Тріумфальні арки Чернігова та Новгород-Сіверського: коли їх будували та для чого?

Споконвіку тріумфальні арки створювали на честь видатних подій чи знаменитих людей. За умовчанням, повідомляє сайт chernigiv-future,така конструкція являла собою монументальну браму з одним або трьома склепінчастими входами, прикрашеними скульптурами або барельєфами з написами.

В архітектуру арки прийшли із Стародавнього Риму. Пізніше такі пам’ятники зводили у багатьох європейських країнах. Найвідоміша з них стоїть у Парижі з 1806 р.

На Чернігівщині перша подібна споруда з’явилася в 1787 р. у Новгород-Сіверському, на честь приїзду до міста імператриці Катерини ІІ.

У цій статті ми розповімо про долю найвідоміших тріумфальних арок Чернігівщини, на честь кого їх ставили та що з ними зараз.

Чернігів – місто чотирьох Тріумфальних арок?

Не дивуйтеся, але свого часу у Чернігові було аж 4 Тріумфальні арки. Відразу скажемо, жодна з них не збереглася до наших днів.

 Перша знаходилася поряд із Красним мостом, на роздоріжжі доріг на Київ та Любеч, друга, на в’їзді в Чернігів з боку Києва. Третя у вигляді двох фортечних веж біля річки Кордівка, недалеко від сьогоднішнього пляжу Золотий Берег.

Остання, четверта, стояла на вул. Шосейній (пр. Миру), між Валом та сквером, поряд з Катерининською церквою. Її зображення ще можна побачити на старих чернігівських листівках. Коли знесли цю Тріумфальну арку, невідомо, але вже на початку XX століття її не було. Мабуть, так було простіше, ніж ремонтувати монумент, що втратив свій парадний вигляд. Сьогодні на місці арки пішохідний перехід через автомагістраль.

І якби погано ми не ставилися до росіян та їхніх царів, прекрасну арку, побудовану на честь приїзду до Чернігова спадкоємця російського трону, майбутнього імператора Павла, відверто шкода, адже це була історична пам’ятка нашого міста.

До речі,  російські царі любили приїжджати до Чернігова. До Павла тут побували Петро І, Катерина ІІ. Пізніше навідувався Олександр I із братом Костянтином. Двічі були з візитами у нашому місті Микола І та останній імператор Росії Микола ІІ. Свого часу у сквері поряд з аркою навіть стояли пам’ятники Олександру ІІ та Олександру ІІІ від чернігівців, але потім їх знесли більшовики.

Тріумфальна арка в Новгороді-Сіверському

Як і чернігівські арки, новгород-сіверська не створювалася на честь військових перемог. Її завданням було увічнити пам’ять про відвідування міста царською особою. У цьому випадку йшлося про імператрицю Катерину II. Арку збудували в 1787 році. Фінансували проект місцеві купці та дворяни, а архітектором пам’ятника був великий італійський архітектор Джакомо Кваренгі, який спроектував Англійський палац у Петергофі, Ермітажний театр у Санкт-Петербурзі, будівлю Академії наук та багато інших чудових пам’яток архітектури.

Відомо, що спочатку в Новгород-Сіверському планували поставити дерев’яну конструкцію, але зібраних коштів виявилося достатньо для кам’яної.

Катерина II відвідала Новгород-Сіверський у 1787 р. та в’їхала до міста через Тріумфальну арку. Історичні свідчення кажуть. що російська імператриця залишилася задоволена таким вітанням і зробила велику пожертву на будівництво Спасо-Преображенського собору.

Щодо самої арки, то вона дожила до наших днів, хоч і сильно постраждала під час радянсько-німецької війни.

Історична довідка: Тріумфальна арка в Новгород-Сіверському побудована з цегли в стилі провінційного класицизму, характерного для кінця XVIII ст. В арки один в’їзд. Її прикрашають пілони з двома колонними портиками. На жовто-білому тлі видно зображення гербів міст, що входили в Новгород-Сіверське намісництво. Центральний елемент композиції – герб самого Новгород-Сіверського, подарований місту разом із магдебурзьким правом польським королем Сигізмундом III. Зазначимо також, що це єдиний архітектурний монумент стилі класицизму, що зберігся на Чернігівщині.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.