Четвер, 25 Квітня, 2024

Як рятували палац Розумовського у Батурині та кому це вдалося

Понад 50 років Батурин був столицею козацької держави на Лівобережній Україні. Високі кручі Сейму, на березі якого розташувалося місто, і сама річка, надійно захищали фортецю. За часів гетьмана Івана Мазепи (1687- 1708 рр.) Батурин досяг свого розквіту, проте був зруйнований в ході Північної війни. Колишня велич до міста повернулася тільки через кілька десятків років, завдяки останньому гетьману України Кирилові Розумовському, який облаштував у Батурині свою резиденцію, пише chernigiv-future.com.ua.

Коли побудували палац?

 Про своє бажання побудувати в Батурині палац Розумовський писав в одному з листів, ще за часів Гетьманщини (1750- 1764 рр.), відродженої імператрицею Єлизаветою заради нього.

Для цієї справи Розумовський навіть створив спеціальну будівельну комісію та запросив відомих італійських архітекторів Рінальді, Берталліоті та Венероні. Однак історики досі сперечаються про точну дату будівництва палацу. 

Офіційно вважається, що це сталося у 1799 р, згідно з датою на одному зі збережених креслень. Втім, можливо, палац побудували й раніше, оскільки у своєму листі синові, датованому 1790 р. Кирило Розумовський вже згадував про будівництво якоїсь значної споруди у Батурині.

 Незаперечний факт в цій плутанині один — палацово-парковий комплекс був спроектований відомим шотландським архітектором Чарльзом Камероном. Відомо також, що після смерті гетьмана в січні 1803 р. будівництво було зупинено.

***

З 1803 р по 1836 р господарем Батуринського маєтку став син Кирила Розумовського, Андрій. При ньому ж у 1824 р. сталася пожежа, яка завдала інтер’єру будівлі значної шкоди, а також сильно зменшився знаменитий липовий парк, про що у 1840 р. з гіркотою писав правнук Кирила Розумовського, граф А. К. Толстой.

У 1887 р. вся територія колишньої гетьманської резиденції перейшла під юрисдикцію Київського військово-окружного відомства й до початку XX ст. остаточно занепала.

Як рятували пам’ятник архітектури

Слід зауважити, що спроби врятувати палац Розумовського від остаточного руйнування робилися неодноразово. Так, у 1906 р. на з’їзді археологів було  вирішено прийняти невідкладні заходи щодо реставрації пам’ятника архітектури. У 1911 р. комплекс передали “Суспільству захисту пам’яток архітектури та старовини” й почалися відновлювальні роботи, що тривали до 1913 р. Однак у 1914 р. трапилася Перша світова війна і всім стало не до палацу.

Після перемоги більшовиків палацом в Батурині ніхто серйозно не займався, на додаток, у 1924 р., там знову трапилася сильна пожежа, яка завдала споруді значної шкоди. Серйозно постраждав фасад будівлі та декоративні прикраси на ньому й під час Великої Вітчизняної війни.

Після звільнення Чернігівщини від фашистів, починаючи з 50-х рр., спроби реставрувати палац поновилися, але жодна з них так і не була доведена до логічного завершення.

У 2002 р. Кабінет Міністрів України прийняв програму по відновленню Гетьманської столиці й протягом наступних 5 років вона була успішно реалізована. Безсумнівно велика заслуга в цьому належить В. А Ющенко, який у 2001-2002 рр. був прем’єр-міністром України, а з 2005 р. став президентом країни.

Повне відновлення палацово-паркового комплексу в Батурині завершилося в серпні 2009 р. Реставрація проводилася за схожими проектами Камерона в Павловську та Царському Селі. 

Сьогодні в залах палацу експонуються предмети XVIII ст., меблі, картини, ікони, а Львівська галерея передала в Батурин неоціненну колекцію портретів гетьмана Розумовського.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.