Четвер, 25 Квітня, 2024

Чернігівські скарби: які скарби та коли знаходили в місті?

Мабуть, так влаштована людина, що її завжди ваблять таємниці — руїни замків і печери, де нібито заховані незліченні скарби. І, можливо, тому про це складено так багато легенд. Більш того, якщо розібратися, то в фольклорі кожного, навіть самого маленького містечка обов’язково знайдеться пара байок, в яких згадуються коштовності, що заховані якомога далі від чужих очей, пише chernigiv-future.com.ua.

Є такі легенди й у Чернігова — про скарби Мазепи, приховані в підвалах полкової канцелярії, про коштовності розбійника Малея, зариті в підземеллях Болдиних гір і золото Полуботка. Однак все це, за великим рахунком, фантазії, які не мають під собою реального підґрунтя. При цьому в Чернігові неодноразово знаходили справжні скарби, про які мало хто знає.

Чернігівська гривня

У 1821 р. на березі річки Білоус (притока Десни в Чернігівському районі) був знайдений унікальний золотий “змійовик” (талісман-медальйон, що оберігав власника від хвороб і демонів) названий істориками “чернігівською гривнею”. 

Значення цієї знахідки важко переоцінити. На сьогодні “чернігівська гривня” — найвідоміший з аналогічних раритетів. Вчені припускають, що талісман, вагою до 200 грамів і діаметром — 7 сантиметрів, належав самому Володимиру Мономаху і був загублений їм, ймовірно, під час полювання.

До речі, той рік був багатий на подібні сюрпризи. Так, недалеко від Катерининської церкви знайшли два срібних колти (частина жіночого головного убору) та браслет у формі зміїних кілець. Знахідки відправили до Московського історичний музей, якому вони належать і по цей день.

Міські скарби

До відома, за статистикою коштовності в самому Чернігові знаходили набагато частіше, ніж за його межами. Так, у 1848 р. біля кургану Чорна могила, був виявлений скарб, що складався із золотих браслетів, перснів, підвісок і декількох десятків позолочених бляшок для пояса.

Кажуть, що приблизно в цей же час біля Єлецького монастиря відкопали скринька з коштовностями. Втім, не факт, що це правда, оскільки подальша доля скарби не простежується.

Минуло 30 років і знову знахідка. У 1878 р. мешканка Чернігова виявила на березі Стрижня — 9 срібних давньоруських гривень, кожна вагою близько 200 грам.

Слід зауважити, що історична важливість цих предметів, що виконували тоді функції грошей, значно перевищувала вартість самого срібла, адже до сьогоднішнього дня офіційно виявлено тільки 125 подібних злитків.

Скарб … з могили

У січні 1884 р. Чернігові ховали протоієрея, який помер напередодні Випадок, звичайно, сумний, але що поробиш і протоієреї помирають.

Загалом, нічого незвичайного, якби не пов’язана з цією подією знахідка. У процесі копання ями для покійного, робітники натрапили на справжній скарб, що складався з давньоруських прикрас із золота та срібла. Знахідку вилучили та передали в Петербурзький Ермітаж, за що місцевий Кафедральний собор отримав нагороду — 600 рублів.

Минуло всього 4 роки й в Ермітаж з Чернігова вирушили нові скарби. Цього разу давньоруське золото знайшли двоє селян під час робіт на Олександрівській площі. В результаті кожен з них був премійований сотнею рублів. Звичайно, це не 600, але сума досить пристойна — середньомісячна зарплата робітника в кінці XIX ст. в Росії була понад 30 рублів.

Наш час

У XX столітті в Чернігові також періодично знаходили окремі коштовності й цілі скарби. Так, відомо, що у 1938 р., на вул. Толстого, хлопчаки відкопали в городі давньоруські гривні. На жаль, вони не заявили про знахідку і та, очевидно, загубилася.

У 1957 р., під час риття котловану на вул. Комсомольській та Щорса, учні школи № 1 помітили в землі метал. Виявилося, що це була золота кришка від посудини, вагою мало не в пів кілограма. Там же знайшли, чорнену золотом, срібну вазу, XII століття.

У тому ж році під час розкопок в Борисоглібському соборі був виявлений скарб із золотих предметів — сережок, ланцюжків, кілець і браслетів. Все XII століття.

А з останніх дорогоцінних знахідок в Чернігові найбільша була зроблена у 1999 р. У районі вулиці Мстиславської тоді виявили 16 срібних гривень загальною вагою — 3 к

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.