Субота, 27 Липня, 2024

Як розвивалася IT-індустрія в Чернігові до 24 лютого 2022 року

24 лютого 2022 року назавжди поділило життя багатьох українців на «до» і «після». Війна затронула і чернігівських «айтішників»: деякі з них виїхали у більш безпечні регіони, а інші – залишилися, щоб боронити нашу країну від рашистської чуми. В цій статті на chernigiv-future пропонуємо вам оглянутися трохи назад та пригадати, як розвивалася IT-індустрія в нашому місті та з якими викликами прийшлося зіштовхнутися під час коронокризи.

Як «айтішники» пройшли шлях від посередників до інноваційників

Чернігівська IT-сфера пройшла довгий шлях від аутсорсингу до створення власних інноваційних продуктів. Спочатку бізнес делегував «айтішникам» технічне обслуговування бізнес-процесів. Іншими словами, хлопці і дівчата, які добре знали комп’ютерні науки, були аутсорсерами. Така співпраця була вигідна всім: представники бізнесу змогли сконцентруватися на розвитку власної справи, не вникаючи в «технічні тонкощі», а системні адміністратори, програмісти та майстри з обслуговування комп’ютерної техніки отримали постійну роботу.

На цьому етапі до Україні зайшли іноземні компанії. Майже все обладнання вироблене за кордоном, як його краще ремонтувати знають саме закордонні фахівці.

Наступним був консалтинг. «Айтішники» почали надавати трохи ширший перелік послуг, який частково покривав і нетехнічні спеціальності.

Потім «айтішники» втомилися «працювати на дядю» –  по всій Україні, і зокрема в Чернігові, почали з’являтися так звані «продуктові» компанії. Вони розробляли унікальний цифровий продукт, який користувався попитом не тільки в Україні, але й далеко за її межами.

Чернігів – місто перспективних «айтішників»

Одна за одною в Чернігові почали виникати IT-компанії. Зараз їх біля трьох десятків. Усього в сфері задіяні біля 2000 спеціалістів, багато хто працює на фрілансі.

Однією з перших в Чернігові з’явилася компанія Valtech. Її директором є Артурас Кведеріс. Представництва компанії є в багатьох містах України. Чернігівський філіал вирізняється фаховістю працівників та організованістю роботи.

Юлія Дайнеко, директор компанії JEVERA, пригадала, як її фірма почала роботу в Чернігові. Десять років тому їй сподобався кадровий потенціал області. Молоді люди, які прийшли в компанію, були амбітні і з нестандартним мисленням. Зараз це теж є, але в значно меншій мірі.

Найбільш перспективна молодь навчається в «Чернігівській політехніці». Раніше багато студентів цього вишу не соромилися виходити за межі університетської програми. Вони шукали додаткові джерела інформації та можливості для самореалізації. Але тепер таких амбітних молодих людей все менше, приблизно 15-25 чоловік з потоку – вважає Юлія Дайнеко. Сучасним IT-компаніям не потрібні працівники, які просто виконують поставлені перед ними завдання – їм потрібні люди, які можуть генерувати нові підходи до розв’язання. Потрібен креатив, нестандартний підхід.

Також в Чернігові, на думку Юлії, є велика кількість світчерів. Це люди, які не отримали фахової IT-освіти, але зацікавилися галуззю і вирішили змінити свою професію. 

Чернігів вибирали за неспішний темп життя

До війни Чернігів був більш комфортним містом для життя, ніж Київ. «Айтішники», які не гналися за наддоходами, обирали саме столицю Сіверщини. Під час коронакризи майже всі компанії перейшли на віддалений режим роботи. Тут проявилась ще одна перевага Чернігова перед Києвом: можна заробляти як і раніше, а витрачати значно менше.

Як коронакриза вплинула на IT

Коронакриза найменше вплинула на IT-сектор. І все ж деякі компанії, намагаючись запобігти відтоку кадрів, пішли на зменшення заробітної плати своєму топ-менеджменту. «Зекономлені» гроші перерозподіляли між іншими співробітниками. Саме таким шляхом пішла компанія EVO, згадує Максим Мельник, директор департаменту продажів.

А Ольга Пашенко, HR директор компанії SendPulse пригадує, що в період карантину у них з’явилося ще більше чатів. В цих чатах співробітники спілкувалися на різні теми, які не обов’язково стосувалися роботи.

Чернігів – досить перспективне місто з точки зору IT. В місті та області представлені різні технології та мови програмування. Більша частина компаній є продуктовими, а значить, інноваційними. 

В 2018 році тут з’явився Чернігівський IT-кластер, який об’єднує всі місцеві компанії галузі. Завдання кластеру досить широкі: починаючи від підтримки молодих спеціалістів і закінчуючи підтримкою соціальних проектів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.