Вівторок, 19 Березня, 2024

Трьохсвятительська церква в Лемешах — “На знак подяки за щасливу долю”

Лемеші — село в Козелецькому районі, Чернігівської області. Населений пункт невеликий, але з багатою історією. Саме тут у XVIII ст. знаходилося родове гніздо родини Розумовських, а сьогодні можна побачити історико-архітектурний пам’ятник — Трьохсвятительську церкву.Храм був побудований у 1755 р. братами Кирилом і Олексієм Розумовськими в пам’ять про свого батька і на знак вдячності щасливій долі, яка зробила з бідних малоросійських козаків найбагатших вельмож Російської імперії, пише chernigiv-future.com.ua.

Улюбленець долі з Лемешів

Кажуть, що хата Розумовських стояла в Лемешах до середини XVIII ст., і що на балці, яка підтримувала дах, навіть був напис: “цей будинок побудований в травні 1711 р. рабою божою Наталією”.

Саме тут в козацькій родині Григорія Розума та Наталії з роду Демешек народилося шестеро дітей. Тут пройшло дитинство одного з них — улюбленця долі Олексія Розумовського, що круто змінив своє життя та життя своїх рідних.

Втікши в сусідній Чемер від злиднів і побоїв батька, Олексій опинився в церковному хорі, де попався на очі одному з  царедворців, що проїжджав через село. Той взяв талановитого хлопця з собою й влаштував у царський хор. Тут гарний юнак сподобався цісарівні Єлизаветі, незабаром став управителем її майна, графом, а потім і цивільним чоловіком імператриці. При цьому, злетівши до небес, Олексій не забув про родичів. Всі Розумовські стали дворянами та дуже багатими людьми.

 Зокрема, завдяки йому, його брат Кирило, що не вмів не писати, не читати, вивчився в Європі письму та грамоті та в 16 років прибув до Петербурга вже графом, в чині камергера. Пізніше він був гетьманом Лівобережної України, а помер у званні фельдмаршала, ставши одним з найбагатших людей імперії.

На знак подяки щасливій долі

Будинок Розумовських в Лемешах згорів у 1754 р. під час пожежі. А через рік на його місці Олексій та Кирило побудували церкву, присвячену трьом святителям: Григорію Богослову, Іоанну Златоусту та Василю Великому. 

Очевидно, що брати будували церкву з чистим серцем і думками, оскільки храм, зведений на кошти Розумовських понад двісті років тому, щасливо пережив всі лихоліття.

Сьогодні його добре видно з траси Чернігів-Київ. Ця невелика церква виглядає дивно велично на тлі скромних сільських будинків.

Архітектура і цікаві факти

Що стосується архітектурних рішень, план храму являє собою рівнокінцевий грецький хрест. Над будовою височить сферична баня на барабані з 8 вікнами. Церкву Трьох Святителів у Лемешах відрізняє стриманий декор фасаду, прикрашеного трикутними фронтонами та пілястрами. У внутрішньому дворі видно ліплення карнизів в стилі бароко, що добре збереглося.

Запрестольну стіну біля вівтаря церкви прикрашає триптих — Спаситель на троні з Богородицею та Іоанном Хрестителем, що моляться поряд. Ця картина була відновлена ​​в середині 80-х XX ст. і сьогодні вважається унікальним зразком монументального живопису XVIII ст. на Чернігівщині.

Цікавий факт: На початку XX ст. 56 річний нащадок графського роду Каміл Розумовський, що проживав у Австро-Угорщині, приїжджав в Україну зі своїм сином на особистому автомобілі. Відомо, що Розумовські здійснять тур по Чернігівщині, побували в багатьох містах і відвідали могилу свого предка Кирила Розумовського в Батурині.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.