П’ятниця, 29 Березня, 2024

Дитинець – місце сили сучасного Чернігова

Чернігів, як і Київ, має давню історію. Вперше місто згадується у «Повісті минулих літ» 907 року. У цьому історичному документі йдеться про те, що київський князь Олег одержав перемогу над греками і зобов’язав їх платити данину найбільшим містам Київської Русі, зокрема Чернігову. Цікаво, що у мирному договорі Чернігів був згаданий другим після Києва. Тому, повідомляю сайт chernigiv-future, Чернігів із повним правом можна називати північною столицею України.

Гордість Чернігова – його історія та пам’ятки архітектури. Однією з таких пам’яток є Дитинець – давня укріплена частина міста. Зараз тут, біля злиття Десни та Стриженя знаходиться великий доглянутий парк, обов’язковий об’єкт для відвідування туристами.

Коротка історія чернігівського Дитинця

У минулому фортецю неодноразово спалювали вороги, але щоразу городяни відбудовували її знову. Дитинець відроджувався з попелу, як птах Фенікс.

Перше поселення виникло на місці Дитинця ще в 7 столітті нашої ери. Потім воно стало столицею Чернігово-Сіверського князівства та отримало стіни та рів. До 13 століття фортеця перетворилася на потужну оборонну споруду. Але високі міцні стіни не врятували від ворогів – орди монголо-татар на чолі з ханом Менгу спалили і Дитинець, і Чернігів.

На початку 16 століття фортецю відбудували, але за 100 років поляки повторили «подвиг» монголо-татар. У 17 столітті Чернігів стає козацьким полковим центром. Навколо нього будують потужні стіни, викопують рів.

На початку 18 століття замок втратив своє колишнє військове значення. Тому тутешній гарнізон розформували, вали засипали, а стіни знесли. І тепер на місці колись грізної твердині знаходиться архітектурно-історичний заповідник «Чернігів давній».

У народі Дитинець називають «валом»: про колишню фортецю нагадує лише високий насип над річковим берегом.

Під враженням від цього місця не лише туристи, а й кіношники. Краса Дитинця показана у фільмах «Терміново шукаю чоловіка», «Майор та магія» та ін.

Що подивитися

Однією з визначних пам’яток Дитинця є 12 гармат на залізних лафетах, націлених своїми жерлами на Десну. Біля старовинних знарядь грають діти та фотографуються молодята, а гіди проводять екскурсії, розповідаючи про славну історію стародавнього міста.

До речі, із цими гарматами пов’язаний один цікавий місцевий звичай. Дівчата, які хочуть не просто віднадити набридливого залицяльника, але ще й пожартувати з нього, призначають побачення на валу у 13 гармати. Бідолашні хлопці тиняються біля гармат, перераховують їх і з подивом переконуються, що гармат лише 12!

Але, звичайно, Дитинець відомий не лише своїми гарматами. Частиною архітектурно-історичного заповідника є Спасо-Преображенський та Борисоглібський собори, збудовані у XI столітті, художній музей, будинок архієпископа, Будинок полкової канцелярії.

Будинок полкової канцелярії має ще й іншу назву – Будинок Лизогуба. У цій будівлі, збудованій у стилі українського бароко, знаходяться фонди Чернігівського історичного музею. Хата Лізогуба примітна тим, що саме так будували будинки багаті козаки у 17 столітті.

З Будинком Лизогуба пов’язана містична легенда: гетьман Іван Мазепа ховав тут свою кохану Мотрю Кочубеївну. Мотрю прокляла мати за те, що зв’язалася з вбивцею батька. Кажуть, що в ніч на Пречисту, 28 серпня, привид Мотрі ходить біля будинку і просить кожного зустрічного перехрестити її та звільнити таким чином від материнського прокляття.

З валу, який колись був фортецею, відкривається приголомшливої краси вид на Болдіни гори (так називаються стародавні кургани) та деснянську заплаву. А вдалині блищать на сонці куполи Троїцького собору та Єлецького Успенського монастиря.

Дитинець – це чудове, дуже гарне місце. Його варто обов’язково відвідати не лише тим, хто любить історію, а й тим, хто цінує природну красу.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.