Вівторок, 19 Березня, 2024

Георгіївський храм в Седневі заливають дощі: хто врятує пам’ятник національного значення?

Щороку наступ осінньо-зимового сезону для отця Тимона, що служить у Свято-Георгіївському соборі в Седневі — починається зі стресів і хвилювань. Мало того, що “підзвітна” йому церква й так “на ладан дихає”, а з приходом осені її ще й заливають дощі. Далі на chernigiv-future.com.ua.

При цьому відзначимо, що Свято-Георгіївський храм в Седневі має статус пам’ятки національного значення, більш того, це чи не єдина дерев’яна церква на території Лівобережної України, яка ще не перетворилася на руїни.

Пам’ятник, що не потрібен нікому?

Отець Тимон розповідає, що чекає закінчення поточного періоду дощів, після чого піде дивитися, де протекло на цей раз. За його словами, все що він може зробити, це “запінити” новоутворені щілини.https://cheline.com.ua/news/society/na-chernigivshhini-pam-yatku-natsionalnogo-znachennya-rujnuye-doshh-274149

 Однак ефективність такого “ремонту” низька, оскільки храм під час останньої спроби реставрації (2004-2008 рр.) був “складений” неправильно, і вже через 2 роки, у 2010 р., дах церкви став протікати, а на стінах з’явився грибок.

У тому ж році, до речі, отець Тимон був призначений настоятелем храму, і з того часу бореться за його “життя”.

До відома, ще у 2018 р. влада в області божилася та обіцяла, що ось-ось на ремонт храму буде виділено 2 млн грн. Однак уже у 2020 р. керівник містобудування та архітектури Чернігівської ОДА Олександр Дмитрук в одному з інтерв’ю скаржився, що навіть для створення проекту, де потрібно “всього” 450 тис. грн, грошей немає. А без цього ремонт неможливий.

Немає ні грошей, ні майстрів

З тих пір пройшов ще рік, але, очевидно, доля пам’ятника дерев’яного зодчества, як і раніше нікого, крім отця Тимона, не хвилює. З року в рік він сам “запінює” діри на даху, тинькує фундамент, який розмиває вода, обробляє стіни антисептиком від грибка й, напевно, завдяки цьому храм ще остаточно не розвалився.

 Однак очевидно, що так довго тривати не може. А тим часом ситуація з виділенням грошей на ремонт, у міру того як стан будівлі погіршується, все більше заходить в глухий кут — сьогодні на повну реставрацію Георгіївського храму вже потрібно 6 млн грн.

Втім, відсутність грошей на ремонт пам’ятника, ще не всі його проблеми. Сьогодні експерти говорять і про те, що відреставрувати церкву навіть при їх наявності буде проблематично, так як на Чернігівщині немає майстрів для таких робіт. Це особливо стосується покрівлі, а точніше, дранки для її покриття. Кажуть, що фахівці з її виготовлення є тільки на Західній Україні і якщо що, то запрошувати їх доведеться звідти.

Що відомо про храм в Седневі?

Георгіївська церква — дерев’яний діючий храм, розташований у селищі Седнів (Чернігівський р-н) та належить до ПЦУ Київського Патріархату.

Сьогодні історики не можуть назвати точну дату його будівництва, а найбільш імовірною називають — 1747 р., хоча в окремих дослідженнях зустрічається й 1715 р. і навіть XVI ст.

 А в загальному, перша Георгіївська церква з’явилася на місці нинішньої ще в домонгольський період.

З того часу вона не раз руйнувалася і відновлювалася, так що будівля, про яку йде мова, це найпізніша версія того давньослов’янського храму.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.