Вівторок, 19 Березня, 2024

Хто і навіщо побудував Чернігівський тюремний замок?

Для більшості чернігівців ця непривітна цегляна споруда — звичайна тюрма. І мало хто знає, що у Чернігівського тюремного замку, що розташувався поблизу Єлецького монастиря, є своя цікава історія, яка дає йому повне право у майбутньому, перетворитися на самобутній музей, пише chernigiv-future.com.ua.

Злочин та Покарання

Як відомо, ще з часів Каїна та Авеля, злочинці — люди, що не бажали жити за загальноприйнятими правилами та законами, існували завжди. То була неабияка проблема для решти суспільства, яке в міру своїх можливостей, всіма доступними способами, боролося з цим злом.

 І найбільш популярним методом, і тоді, і зараз,  була ізоляція злочинців, тобто їх ув’язнення. Для того ж, щоб злодії були під постійним наглядом, в містах будували в’язниці — спеціальні приміщення з міцними стінами та охороною.

Чернігів в цьому плані нічим не відрізнявся від інших населених пунктів, тут також був свій пенітенціарний заклад. 

До  початку XIX ст. ця дерев’яна споруда знаходилася на території фортеці, в історичному центрі міста — на Валу. У 1801 р. старий острог розібрали на дрова, а нову, сучасну, в’язницю вирішили будувати на кінці міста, поряд з Єлецьким монастирем. Відомо, що для цього міська влада  навіть придбала земельну ділянку вартістю сто рублів.

Нове — це добре забуте старе

Новий чернігівський острог також був дерев’яним і нічим  особливим не відрізнявся від  більшості подібних споруд того часу. Він складався з прямокутної огорожі, що виглядала як дворядний паркан з міцних, загострених паль, вкопаних у землю. Всі приміщення на тюремному подвір’ї були теж дерев’яні, а охорона “об’єкта” розміщувалася з зовнішнього боку стіни, біля центрального входу.

Чому тодішня влада знову збудувала нову в’язницю з дерева невідомо, але дуже скоро цю споруду розібрали та почали роботи заново. 

Тюремний замок

Насправді з початку реконструювати планували тільки огорожу, щоб замінити дерево цеглою, та поставити башти по кутах, але у 1803 р. князь-губернатор Куракін забракував цей проект. 

Відповідно був розроблений новий план, згідно з яким охорона темниці розміщувалася не в окремому приміщенні, а в “караульній” прибудові до “подвійної” брами. Круглі башти замінили на чотирикутні, а всі споруди на подвір’ї мали бути з цегли.

Основна частина будівництва багатостраждальної в’язниці закінчилася у 1806 р. та влетіло місту в копійочку. Так, відомо що тільки тюремний паркан, на який пішла майже тисяча цеглин, обійшовся міському бюджету в астрономічну по тих часах суму — 16, 5 тис. руб. 

І оскільки таких грошей у  міській скарбниці зроду не було,  владі довелося залазити в борги — більша частина цієї суми була запозичена у держави та в так званому  “Пріказє общєствєнного прєзрєнія”, що фінансував подібні проекти.

Нова тюрма мало чим нагадувала традиційні російські пенітенціарні установи та була більше схожа на середньовічний замок, за що й отримала свою назву. 

До речі, одночасно з зовнішнім виглядом, в рамках тюремної реформи, змінилася й система утримання злочинців, яких вперше поділили на окремі групи, відповідно до тяжкості скоєних ними злочинів.

***

Чернігівський тюремний замок стоїть і понині. Ця споруда пережила революції, війни, розпад держав, і завжди, при любій владі, використовувалася за своїм прямим призначенням. Здається час та лихоліття обходять “замок” стороною, що говорить про те, що будували в’язницю на віки, люди, які добре знали свою справу. За що їм і подякуємо, адже у нас, завдяки їх намаганням тепер на  одну історичну пам’ятку в місті більше.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.