Починаючи з 2012 р., хакатон від NASA International Space App Challenge на 48 годин збирає найкреативніших розробників і IT-фахівців з усього світу. Охочі взяти участь об’єднуються в команди та вирішують надскладні технічні завдання. У цьому році на престижному міжнародному форумі перемогла українська команда під керівництвом Максима Копистка з Чернігова. Розповідаємо, як вдалося українцям стати першими серед тисяч учасників та які перспективи відкриваються перед переможцями. Далі на chernigiv-future.
Без кота нічого б не вийшло
2020 рік змінив схема проведення багатьох міжнародних заходів, не став винятком і хакатон від NASA. За словами Максима, все відбувалося на “удальонці”, а спілкувалися учасники виключно в “зумі”.
Всього було 2 етапи — попередній у Дніпрі, де за вихід у фінал боролися 36 команд та головний — International Space App Challenge, де було 2300 учасників.
Команда Максима “Fire Way” складалася з 5 осіб. Сам Кописток займався розробкою ідеї, монтував відео, писав сценарій.
За технічну частину проекту відповідали інженери Іван Гришко, Кирило Андрієць, Дмитро Іванніков. Ці троє давно знайомі по групі “Ракетний Київ” в Facebook. Була також в команді дівчина Ольга Компанієць, астрофізик, яка займалася всім, що пов’язано з цим напрямком.
А ще був кіт — душа цієї компанії, без якого, за словами Максима, напевно нічого б не вийшло.
Що стосується секрету успіху, нічого незвичайного, на думку Максима, тут немає. Перемогли ті, хто був краще підготовлений та чий проект був заздалегідь описаний. Українці прийшли на хакатон з готовим прототипом, грамотним описом і у них була модель, яку можна було завантажити в 3D принтер та надрукувати такий же пристрій.
Чим наші здивували NASA?
Команда під керівництвом Копистка створила пристрій, що продовжує життя супутникам на орбіті на тривалий час. Максим каже, що супутники — це дороге задоволення, деякі з них коштують сотні мільйонів доларів. Працює такий апарат 10-15 років, а коли паливо закінчується, він сходить з орбіти після чого зв’язок з ним втрачається. Попри це електронна начинка супутника, як правило, залишається в робочому стані. Команда “Fire Way” створила конектор, що дозволяє дозаправляти такі супутники й, відповідно, заощаджувати виробникам величезні суми на виробництві нових апаратів.
Які у проекта перспективи?
За словами Копистка, питання перспектив, як завжди, впирається в гроші. І він сподівається, що на хвилі хайпу навколо гучної перемоги на International Space App Challenge, команді вдасться знайти гідного інвестора. На його думку, в “FireWay” відмінні фахівці й вони могли б самі робити конектори. Питання тільки в тому, каже він, хто заплатить за обладнання, оскільки NASA на сьогодні фінансувати проект відмовляється. А ще, Максим жартує, що трохи розчарований, оскільки сподівався, що Ілон Маск подарує переможцям квитки на Марс. Каже, давно мріє звалити з цієї планети, ось тільки транспорт довго будується.