Четвер, 3 Жовтня, 2024

Як команда чернігівських IT-фахівців рятує шедеври дерев’яного зодчества

У туристів Чернігів в основному асоціюється з легендами, старовинними церквами та монастирями. Однак є у стародавнього міста ще одна родзинка — пам’ятки дерев’яної архітектури XIX-XX ст., “просуванням” яких майже ніхто не займається. І зовсім даремно — подивитися тут, безумовно, є на що. Розповідаємо, як IT-фахівець Станіслав Іващенко з друзями створили проєкт “Дерев’яне мереживо Чернігова” та що з цього вийшло, пише chernigiv-future.com.ua.

Місія — врятувати все, що можна

IT-дизайнер Станіслав Іщенко — представник нового покоління української молоді, з яскраво вираженою громадянською позицією, вищою освітою та неупередженим поглядом на світ. У свої 32 роки він встиг побувати в Європі, США, відвідав в цілому понад  50 країн. І всюди, де він був, молоду людину приємно дивувало шанобливе ставлення суспільства до свого минулого та закони, що захищають історичну спадщину. На цьому тлі Україна, а в конкретному випадку Чернігів, виглядали непривабливо. Виникло питання, що з цим робити?

Дерев’яні будинки в Чернігові привертали увагу Станіслава ще з дитинства, він фотографував їх та помічав, як поступово унікальних будівель стає все менше, як зникає дерев’яне різьблення навколо вікон, на стінах, як безцінні прикраси просто викидають. І якось одного разу прийшла думка — створити в соціальній мережі віртуальний проєкт “Дерев’яне мереживо Чернігова”, а трохи пізніше ця ідея розрослася й до онлайн-музею.

Проєкт припав до душі користувачам Facebook і у Станіслава незабаром з’явилися помічники. Друзі-айтішники створили сайт, знайшлися й перекладачі на іноземні мови, історики. Одночасно, небайдужі громадяни почали надсилати адреси історичних пам’яток Чернігова. Проєкт ожив, а згодом вийшов і за межі міста. Адже, за словами Станіслава, якщо в Чернігові кілька сотень таких будинків, то на периферії їх тисячі.

Мало врятувати, потрібно зробити їх популярним

Розуміючи, що історичні пам’ятники — це не тільки краса, але ще й дохід від туризму в міську казну, Іщенко зайнявся популяризацією дерев’яного зодчества. Для цього ентузіаст розробив реальні маршрути екскурсій і навіть вже почав їх проводити. Робить це Станіслав у своєрідній манері, через соціальні мережі організовує забіги по вулицях зі старовинними будинками. Станіслав розповідає, що їх туристично-інформаційний центр вже “продає” його як гіда та, що йому вже дзвонять з проханням провести екскурсію.

 На думку Іщенка, все що потрібно — це щоб міська влада усвідомила цінність історичної спадщини, а усвідомивши, навчилися її “продавати”, тоді виникне й пряма зацікавленість в її збереженні.

Втім, просування пам’яток архітектури на ринок туристичних послуг на екскурсіях не зупинилося Так, Чернігівський телецентр розмістив на Валу інформацію, надану командою Станіслава Іщенко. І тепер будь-який турист, який потрапляє на в Дитинець, може бачити обличчя Чернігова у новому ракурсі. Водночас телеканал “Дитинець” подав проєкт “Дерев’яні мережива Чернігова” на розгляд міської ради та виграв гранд більш ніж в чверть мільйона гривень, які підуть на фільмування відео про кращі дерев’яні будинки міста.

Взагалі ж ідей для подальшої розкрутки проєкту у Станіслава маса: від магнітиків із зображенням пам’яток дерев’яного зодчества, до тату в вигляді оригінальних орнаментів з будинків. На думку Іщенка, в Чернігові ще багато чого можна врятувати. Зі свого боку, він робить все, що може, але для більшого потрібні солідні кошти та велика команда професіоналів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.