Субота, 27 Квітня, 2024

Старовинні церкви, Вій та садиба Лизогубів: чим ще здивує Седнів?

На північний захід від Чернігова тече річка з романтичною назвою Снов, а на її берегах вже майже тисячу років стоїть місто Седнів. Чудові краєвиди місцевої природи приваблюють сюди творчих людей всіх видів. Не дивно, що з 1960 р. у Седневі працює Будинок відпочинку художників, де сьогодні, до речі, може зупинитися кожен охочий, пише chernigiv-future.com.ua.

Головна пам’ятка міста

Сам по собі Седнів — це  напрочуд затишний і особливий світ, центральне місце в якому посідає садиба Лизогубів. Протягом декількох століть Лизогуби проживали в цих краях і, по суті, перетворили Седнів в один з головних центрів культурного і політичного життя регіону.

Історична довідка: Лизогуби — козацько-старшинський рід, що висунувся в епоху Руїни. Його представники брали активну участь в цивільних усобицях на стороні різних політичних сил, але в підсумку перейшли на бік Москви та стали російськими дворянами.

Що подивитися в садибі?

Попри те що парк навколо будинку змінився до невпізнання і не справляє потрібного враження, сама садиба виглядає досить пристойно і тут відчутно присутній дух аристократизму.

Хто бував у Лизогубів? Серед знаменитостей, що відвідували маєток, Т. Шевченко, який написав портрети двох представників сьомого покоління роду Лизогубів — Іллі та Андрія; поет — Леонід Глібов, автор вірша “Стоїть гора високая”, який любив працювати в альтанці на березі річки.

До відома, альтанка “дожила” до наших днів і біля неї встановлено пам’ятник поетові.

Як жила садиба після революції? Протягом майже 100 років, з 1918 р. по 2012 р. історичний пам’ятник був … звичайною школою. І тільки, коли по сусідству побудували нову будівлю для навчального закладу, садиба Лизогубів стала тим, чим і повинна бути — музеєм, що розповідає про давній козацький рід і про знаменитих людей, які відвідували ці чудові краї.

Чим ще вас здивує Седнів

Крім родового гнізда Лизогубів, у Седневі знаходиться унікальна Воскресенська церква в стилі українського бароко, побудована в кінці XVII ст. На жаль, могили похованих там відомих людей не збереглися, більшовики знищили їх останки.

Поруч з Воскресенської церквою, перебуває кам’яниця Лизогубів, зведена одночасно з храмом. До речі, це найстаріша споруда подібного типу, що збереглося на Лівобережжі. Особливо вражає в кам’яниці її внутрішнє облаштування, яке буквально занурює відвідувачів в часи сивої давнини.

Ну і, звичайно, найвідоміша пам’ятка Седніва — дерев’яна Георгіївська церква. Храм був відреставрований у 90-і роки минулого століття, тоді йому повернули початковий вигляд, втрачений під час численних перебудов будівлі. На жаль, під час реставрації церкви були зроблені серйозні помилки й сьогодні цей грандіозний історичний пам’ятник знаходиться в критичному стані. Фахівці стверджують, що Георгіївська церква може впасти в будь-який момент.

Цікавим для туристів цю церкву робить і те, що в ній, у 1960 р., знімали перший радянський фільм жахів “Вій”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.