Судячи з усього, Чернігів, найближчим часом втратить ще один пам’ятник дерев’яного зодчества, який держава не спромоглася офіційно визнати таким. Цього разу мова йде про купецький особняк в стилі ампір на вул. академіка Павлова.
Асиметричний план будинку, що нагадує казковий замок, з вежами та криволінійним дахом, покритим лускатим профілем, робить цю будівлю унікальним. Проте ніхто не поспішає взяти особняк під охорону, пише chernigiv-future.com.ua. Розповідаємо, чому так і чи можна врятувати “казковий” будинок.
Хто побудував будинок на колишній Стороженківській?
За великим рахунком розмова піде не тільки про купецький особняк на Стороженківській, а й про інші подібні будівлі в Чернігові, перебудова яких анулює їх історичну цінність.
Якщо ж говорити про сам “казковому” будинок, то, за словами вченого секретаря Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” Сергія Чернякова, ця споруда єдина у своєму роді.
На жаль, про його першого власника мало інформації. Відомо тільки, що він був купцем, торгував сільгосппродукцією, звали його Олександр, і що його дочка Катерина носила прізвище Тарасевич.
У 1901 р. підприємець купив ділянку на вул. Стороженківській і за 4 роки звів дивовижний будинок, очевидно, розрахований на велику сім’ю.
Власне, завдяки оригінальним архітектурним рішенням, цей будинок і має право вважатися пам’ятником, якщо недержавного, то місцевого значення. Тим більше що він внесений в більшість туристичних довідників Чернігова.
Так, в чому ж справа та чому міська влада крізь пальці дивиться на самоправство мешканців, які нищать історичну спадщину?
Важка спадщина СРСР
Виявляється, все не так просто і ми сьогодні пожинаємо плоди авантюрних рішень, які приймалися ще сто років тому. На початку 20-х рр. XX ст. в СРСР йшла масова кампанія по “ущільненню” житлового фонду. А простіше кажучи, в країні через кризу з житлом людей “пачками” селили в великі квартири, маєтки та садиби, попередньо розділивши їх площу на маленькі кімнати.Так з’явилися комунальні квартири, з відповідними умовами — знаменитою “коридорною” системою, загальною кухнею та санвузлом.
Тож не дивно, що сьогодні жителі таких “комуналок” самостійно вирішують проблему поліпшення житлових умов, що ми й бачимо на прикладі будинку по вул. академіка Павлова. Будинок, до речі, тільки зовні “казковий”, а ось всередині відсутні найелементарніші зручності. Тому зрозуміти бажання людей жити в нормальних умовах можна, ось тільки для будинку такі “оновлення” означають неминучу загибель.
Власне, й весь сьогоднішній галас піднявся через те, що один з власників став обшивати частину стіни дошками. При цьому всі вже забули, що кілька років тому інший мешканець прилаштував до своєї частини два додаткових поверхи з сучасних будівельних матеріалів. А якщо придивитися до “купецького” дому уважніше, то до нього прибудовано ще кілька одноповерхових споруд, яким вже не один десяток років.
Так, пам’ятник це чи ні?
У ЗМІ, які писали раніше та й зараз про цю садибу, часто згадувався її особливий статус, причому одні говорили про пам’ятку архітектури, а інші як про історичну спадщину.
До речі, згідно із законодавством, такий стан однозначно забороняє будь-які маніпуляції з нерухомістю, і в першу чергу зміни в його архітектурний образ.
Насправді ж, говорить Сергій Черняков, ніякого особливого статусу у цієї будівлі немає, а значить, власники можуть з ним поступати так, як їм цього заманеться.
При цьому чому так вийшло, історик пояснити не може. За його словами, “особливе” положення в Чернігові мають всього декілька будівель і з ними простіше — всі вони вважаються комунальною власністю. Тут же є кілька приватних власників і це ніби створює серйозні юридичні проблеми в плані зміни статусу будинку.
Згідно із законом вирішенням подібних питань займається облрада, а точніше, комісія при управлінні архітектури та містобудування, але за весь час, починаючи з 1991 р., жоден приватний будинок в Чернігові пам’ятником історії або архітектури по її рішенню не став.
До відома, те, що “казковий” будинок не має статусу пам’ятки, а значить, і не охороняється державою, підтверджують і в управлінні архітектури. Там теж не можуть до ладу пояснити, чому так сталося, але кажуть, що справа зовсім не в тому, до якої форми власності належить будівля, оскільки для визначення об’єкта, як такого, що архітектурно-історичну цінність, згода мешканців не потрібно.
А якщо такий статус у будинку раптом з’явиться, сказали в управлінні, то власники будинку не зможуть вносити навіть найменші зміни в його зовнішній вигляд, не кажучи вже про реконструкцію. Згідно із законом вони мають право тільки відновлювати його зруйновані частини та підтримувати будинок в життєздатному стані.
Як зберегти те, що ще залишилося?
Сьогодні в Чернігові є близько двох сотень старовинних будинків з оригінальним дерев’яним оформленням, але тільки два з них мають статус пам’яток архітектури, хоча претендують на це мінімум кілька десятків.
Однак і ці крихти, дерев’яні споруди, що пережили Велику Вітчизняну війну та масові зноси 70-80 рр. минулого століття, ми не в змозі зберегти. Чому так?
Насправді дерев’яна архітектура Чернігова зникає з двох причин, через новобудови або, як в нашому випадку, через її “облагородження”. І на жаль, цей процес розвивається шаленими темпами.
Причина, як правило, одна — бажання господарів утеплити будинок. При цьому як стверджують фахівці, найчастіше нічого доброго з такої витівки не виходить — після “утеплення” будівлі, зміщується точка роси, дерево перестає дихати, пріє та банально гниє.
А як обходяться зі старими будівлями в Європі?
Почнемо з того, що у всіх без винятку європейських країнах є спеціальні програми по захисту історичної та архітектурної спадщини. Базуються вони на двох принципах управління — батога та пряника, коли, з одного боку, є жорсткі санкції за порушення, а з іншого, різні “плюшки” — компенсації власникам житла від муніципальної влади за проживання в будинку, без капітального ремонту.
А покриває ці витрати прибуток від туризму, адже в місті, що зуміло зберегти свій історичний вигляд, хочуть побувати всі.