Неділя, 13 Жовтня, 2024

Що бачив, та про що мовчить будинок Кочубея в Батурині

Цьому невеликому містечку на Чернігівщині, що розташувалося на лівому березі Сейму, судилося відіграти визначну роль в історії України. У XVII -XVIII ст. Батурин був столицею козацької держави та резиденцією гетьманів Лівобережної України —  Дем’яна Ігнатовича, Івана Самойловича, Івана Мазепи, Пилипа Орлика та Кирила Розумовського. Тут же знаходився й будинок Генерального суду, про який Шевченко писав, що після каральної експедиції Меншикова у 1708 р. “На тому згарищі одна тільки й залишилася в Батурині хата”, пише chernigiv-future.com.ua.

В історії України цей пам’ятник архітектури значиться, як будинок Генерального судді війська Запорозького, Василя Кочубея, чия трагічна доля нерозривно пов’язана з величними та страшними подіями, що відбувалися в Україні, під час російсько-шведської війни.

Слуга московського царя та запеклий ворог Мазепи

Історики стверджують, що своєю появою Будинок генерального суду зобов’язаний першому батуринському гетьману Дем’яну Многогрішному. Передбачається, що в кінці XVII ст. там працював вищий судовий орган Лівобережної України — Генеральний військовий суд, що спеціалізувався на особливо важливих справах, які стосувалися генеральної старшини та на апеляціях, на рішення судів нижчих інстанцій.

 У 1700 р. Генеральним суддею став Василь Кочубей, який швидко”приватизував” приміщення та переїхав в нього з усією родиною. Тоді ж поруч з будинком побудували дерев’яну церкву — Введення Богородиці та заснували великий парк з озером у річищі річки Чорної.

Історична довідка: Василь Леонтійович Кочубей — український державний і політичний діяч, прихильник “московської партії” серед козацької старшини.

У Кочубея були складні стосунки з Іваном Мазепою, які  загострилися до межі після роману гетьмана з його донькою Мотрею. У 1707-1708 рр. Кочубей неодноразово відправляв Петру I доноси на Мазепу, за що в підсумку й поплатився. За наказом царя, що сліпо довіряв Мазепі, його жорстоко катували, а потім відрубали голову.

Після страти Кочубея його майно конфіскували й повернули родичам Генерального судді тільки після Полтавської битви.

Доля будинку Кочубея

В середині XVIII ст. Кирило Розумовський, що виконував обов’язки гетьмана війська Запорозького з 1750 по 1764 рр., викупив будинок Кочубея, але після його смерті майно знову повернулося до господарів і залишалося в їх власності аж до 1917 р.

Втім, спадкоємці Кочубея не жили в Батурині, а лише зрідка заїжджали туди. Однак будинок їх предків і прилегла територія знаходилися завжди у відмінному стані.

У 1917 р. Кочубеї, як і багато громадян колишньої Російської імперії, що не визнали владу більшовиків, емігрували. Відомо, що у 20-і роки в “будинку Кочубея” знаходився краєзнавчий музей, потім райвійськкомат.

У Велику Вітчизняну війну пам’ятник архітектури сильно постраждав, від нього залишилися одні стіни, і тільки на початку 70-х почалася реставрація руїн. У 1979 р. “будинок Кочубея” отримав статус пам’ятника архітектури національного значення, а у 1993 р. на його базі був заснований Батуринський історичний заповідник “Гетьманська столиця”.

На початку 2000-х  у заповіднику провели масштабну реконструкцію та створили постійну експозицію, що знайомить відвідувачів з історією злетів і падінь Батурина та роду Кочубеїв, показану на прикладі їх родового дерева та сімейних портретів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.