П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Старовинна церква на Чернігівщині, в якій знімали фільм “Вій”, розвалюється на очах

Унікальна церква в селищі Седнів (Чернігівський р-н), якій майже 300 років, в кроці від повного руйнування. Через перепади температур, а більше, через людську байдужість, козацький родовий храм, де освячували хоругви перед походами, а в радянські часи знімали фільм “Вій” може просто зникнути з історичної карти регіону. Рятувати Георгіївську церкву, не чекаючи милості від влади, вирішили місцевий священник і парафіяни, але чи встигнуть? Подробиці дізнавався chernigiv-future.

На порожніх обіцянках храм не встоїть

Батько Тімон, який вже 10 років як настоятель Георгіївської церкви в Седневі,  каже, що сьогодні храм руйнується через “халтурну” реставрацію на початку 2000-х — спорудження заливають дощі та добивають морози. Осінньо-зимовий сезон — найскладніший час для старовинної церкви в Седневі, як тільки температура падає, всередині приміщення на стінах з’являється сніг і ожеледь. І не потрібно бути пророком, щоб передбачити сумну долю історичної пам’ятки у найближчим часом.

Ще 2 роки тому обласна влада пообіцяла перший транш у 2 млн грн на порятунок Георгіївської церкви. Пообіцяла та як часто це буває, не виконала.

Керівник Управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА Олександр Дмитрюк каже, що сподівається, що вже в наступному році новий депутатський корпус виділить кошти на проведення відновлювальних робіт, але для початку потрібно зробити хоча б проектну документацію. На проект реставрації храму потрібно 450 тис. грн. Без цього, резюмує чиновник, відновлювальні роботи не почнуться.

Якщо не реставрувати, церква загине через 2 роки

Навчений гірким досвідом порожніх обіцянок, батько Тімон в цей раз вирішив не чекати і діяти самостійно. Священник звернувся до громадськості із закликом врятувати унікальну церкву. Сьогодні настоятель храму в Седневі каже, що зібраних коштів, на жаль, недостатньо для повноцінної реставрації, але, в крайньому разі, їх вистачить, щоб утримати історичний пам’ятник від повного руйнування ще якийсь час.

Стурбовані долею храму і столичні науковці, які вважають, що при таких умовах Георгіївська церква, що належить до унікальної Сіверської групі церков українського бароко, простоїть не більш 2-3 років.

Експерт українського товариства охорони пам’яток історії та культури Сергій Юрченко каже, що цей рідкісний тип храмів, зустрічається в Чернігівській області в декількох місцях. А зі збережених, це, напевно, остання церква такого типу. Однак навіть якщо кошти знайдуться, ще одна проблема, за словами Юрченко -— відсутність на Чернігівщині майстрів-будівельників. Експерт вважає, що такі умільці є тільки на Західній Україні, де ще вміють робити гонт (спеціальний покрівельний матеріал у вигляді пластин деревини) та знають, як його укладати.

Сумний постскриптум

Зовсім поруч з напівзруйнованим храмом в Седневі стоїть ще один пам’ятник старовини — садиба козацьких старшин Лизогубів, де свого часу зупинявся Шевченко. Однак навіть ім’я класика української літератури не здатне розворушити місцевих чиновників — садиба тихо гине. На всі прохання про фінансування відповідь одна — “Все розуміємо, але допомогти не можемо, грошей немає”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.