Сьогоднішній Чернігів не обділений старовинними храмами та монастирями і вважається в Україні одним з найперспективніших міст в плані туризму. Однак ця історична спадщина далеко не все, що у нас було. Багато втрачено назавжди, пише chernigiv-future.com.ua. Поговоримо про деякі забуті святині Чернігова, про те, де вони знаходились та як склалася їхня доля.
Хресто-Воздвиженська церква
Цей храм розташовувався в районі сьогоднішнього магазину “Янтар”. Церква згадується в документах другої половини XVIII ст., причому з цих записів не до кінця зрозуміло, якою вона була — дерев’яною чи кам’яною.А ось що відомо точно, так це те, що поруч з нею були дзвіниця, школа та лікарня.
Судячи з тих же записах, храм будували довго, заклали у 1759 р., а закінчили у 1778 р., завдяки пожертвам городян.
На жаль, наступні 100 років про Хресто-Воздвиженську церкву згадок немає, але, очевидно, що доля її була не простою.
У 1881 р. один з жителів Чернігова, копаючи яму під погріб, натрапив на дзвін. Потім виявилося, що їх в землі три. Виходячи з цього, припустили, що це і є Воздвиженська церква, що безслідно зникла. Її відбудували заново. Храм достояв до Великої Вітчизняної війни, під час якої був сильно зруйнований. Тому після звільнення Чернігова його розібрали остаточно і більше не відновлювали.
Каплиця Олександра Невського
Каплиця Олександра Невського була побудована у 1870 р. і розташовувалася недалеко від Хресто-Воздвиженської церкви. На початку XX ст. вона перебувала в юрисдикції релігійно-просвітницької організації Миколаївське братство.
У 1941 р. каплиця постраждала від попадання німецької бомби, однак, на відміну від сусіднього храму, після війни її відновили, надбудували ще один поверх, і сьогодні тут знаходиться філармонія.
Стрітенська церква
Цей храм знаходився на перетині вул. Горького і пр. Перемоги. Відомо, що дерев’яне однопрестольний будівля була побудована в середині XVIII ст. на кошти чернігівського бургомістра Міляревского. До нього, як було заведено в ті часи, “прикріплювалася” школа і лікарня. Що трапилося з цією церквою потім невідомо. Її фундамент виявили через багато років під час чергового ремонту Стрітенської вулиці (сьогодні пр. Перемоги).
Покровський храм
Покровський храм розташовувався по сусідству з Єлецьким монастирем і був побудований у 1746 р на місці свого попередника. За церковною традицією назву церкви міняти не стали.
Храм простояв майже століття й у 1837 р. був закритий через старість. Його не стали відновлювати на цьому місці, а відродили в кам’яній галереї Катерининської церкви, а Покровська парафія увійшла до складу Катерининської.
Втім, простояв “теплий” Покровський храм недовго. Виявилося, що він не вписується в архітектурний ансамбль Катерининської церкви, що “прихистила” його і споруду розібрали.
Вознесенська церква
Згідно з легендою, храм збудували за розпорядженням чернігівського полковника та наказного гетьмана Війська Запорізького Павла Полуботка, але документи, що збереглися стверджують, що будівля була зведена на кошти городян у 1783 р.
Кам’яний храм знаходився біля церкви Михайла і Феодора на теперішній вул. Павла Полуботка. Ближче до кінця XIX ст. він занепав і був розібраний на будматеріали.
Варваринська церква та церква Богоявлення
Про ці храми майже нічого не відомо, крім того, що перший грунтовно перебудували у 1800 р., але через кілька десятків років він остаточно став непридатним і був розібраний одночасно з Вознесенською церквою. Правда, останній пощастило більше, її у 1870-1874 рр. перенесли на інше місце — на перехрестя вул. Московської (Т. Шевченко) та Петербурзької (А. Молодчого).
Що стосується чернігівської церкви Богоявлення, відоме, що вона була досить великою, з дзвіницею, школою та лікарнею та розташовувалась між Стрітенською та Миколаївською церквами.
Інші зниклі храми Чернігова
Крім перерахованих раніше церков, в Чернігові було ще багато культових споруд, інформації про які зовсім небагато. Так, відомо, що в районі Бобровиці був Мироносицькій храм (вперше згадується у XVII ст.), По сусідству з Воскресенської церквою знаходився храм Георгія Побідоносця. До речі, ще одна Воскресенська церква була в районі Дитинця.
Далі, на вул. Старобілоуській (на території кладовища) функціонував Петропавлівський храм, поруч з Борисоглібским собором знаходилась кам’яна церква Всіх Святих, також в місті було два храми Іоанна Богослова, один на Валу, а інший біля чоловічої гімназії. Є також інформація, що ще одна церква була розташована на місці сьогоднішнього держархіву (колишній будинок архієпископа), правда, що це був за храм і якому святому він був присвячений невідомо. Крім цього, біля храму Святої Параскеви П’ятниці, стояла дерев’яна церква Іоанна Хрестителя з трапезною.
Збережені храми Чернігова
На щастя, не всі храми Чернігова спіткала сумна доля церков, згаданих вище — в місті багато стародавніх історичних пам’яток, включаючи й християнські культові споруди.
Так, одним з найцікавіших є Троїцький собор, що входить в комплекс Троїцько-Іллінського монастиря, закладеного на Болдиних горах самим Антонієм Печерським. Монастир був зруйнований у XIII ст. монголо-татарами й відбудований у 1649 р. козацьким полковником Семеном Подобайлом.
Не поступається Троїцькому собору за важливістю й Спасо-Преображенський собор, один з найстаріших християнських храмів в Чернігові. Будівлю було закладено за князя Мстислава Хороброго приблизно у 1030 р., а повністю добудовано через 20 з гаком років. В підсумку вона стала останнім прихистком свого засновника — Мстислава Хороброго, а також героя легендарного “Слова о полку Ігоревім” князя Ігоря Святославича.
Ще один значний (але далеко не останній!) пам’ятник чернігівської старовини — Борисоглібський собор, побудований у XII ст., на фундаменті ще більш давньої споруди XI ст. Храм неодноразово перебудовувався. Під час останньої реконструкції у 50-ті рр. XX ст. собору повернули стиль і форми давньоруського зодчества й зараз він максимально схожий на початковий варіант XI ст.