Зруйнований російськими окупантами Чернігів готують до відновлення. Про основні напрямки концепції відбудови міста розповіла архітекторка Вікторія Якуша. Більш детально про це на chernigiv-future.
Чернігів одним з перших зустрів російських загарбників. Саме через нього окупанти намагалися пробитися до серця нашої Держави – Києва. Але кремлівським планам не судилося збутися. Російські війська не змогли пройти, а згодом взагалі були вимушені тікати з Чернігівщини.
Чернігів вистояв, але дуже високою ціною. За словами міського голови Владислава Атрошенка, місто майже вщент зруйноване. Проте рук ніхто не опускає і вже кипить робота з підготовки до його відбудови.
Концепцію оновленого вигляду Чернігова, яка згодом стане частиною Генплану, розробляє архітектурне бюро Yakusha Design. Перші напрацювання вже були представлені на розгляд мерії.
В інтерв’ю Суспільному керівниця Yakusha Design Вікторія Якуша розповіла про своє бачення та основні напрямки цієї концепції.
Вікторія Якуша. Джерело: Вікторія Якуша
Масштаб та комплексний підхід
За словами Якуші, не слід фокусуватися відразу на конкретних об’єктах – на все треба дивитися в масштабах всього міста. Щоб уникнути появи однотипних житлових кварталів, нові будинки краще зводити на місці зруйнованих та пошкоджених.
При цьому важливо зробити акцент на малоповерховій забудові – до п’яти поверхів. Це забезпечить комфортну співмаштабність вулиць та будинків – коли людина, крокуючи містом, відчуває себе людиною, а не маленькою комашкою.
Історичний аспект
Чернігів – місто з багатовіковою історією, тож вкрай важливо зберегти його автентичний зовнішній вигляд. За для цього в Yakusha Design пропонують вписувати сучасну архітектуру в історичну, коли будівлі різних стилів та епох стоять поряд на одній вулиці. До того ж окремою «фішкою» сучасних будинків можуть стати елементи дерев’яного оздоблення, які будуть доповнювати історичний вигляд міста.
Безпека понад усе
Відбудова міста має проходити з урахуванням нових безпекових реалій. Тож нові будинки та мікрорайони слід робити енергетично автономними. Для цього їх необхідно облаштовувати сонячними панелями, вітроелектростанціями та тепловими насосами.
Система бомбосховищ, особливо у будівлях критичної інфраструктури, має бути створена таким чином, аби максимально убезпечити евакуації людей у разі виникнення такої необхідності.
Вікторія Якуша впевнена сучасний, комфортний та безпечний Чернігів стане привабливим місцем проживання для багатьох українців. Навіть для тих, хто працює у Києві, адже до столиці на авто можна дістатися всього за дві години.
Втім, поки що це лише плани, в Yakusha Design підрахували, що на втілення їх концепції знадобиться щонайменше десять років. Кінцеві терміни значною мірою будуть залежати від темпів надходження необхідних коштів.