Чернігів — одне з найбільш постраждалих міст в Україн під час збройної агресії зі сторони росії та потребує суттєвої відбудови інфраструктури. В рамках глобальної ініціативи по відновленню України, а конкретно, Чернігова, яка відбулась 27 липня, відкритий колектив професіоналів ReStart Ukraine, розпочав дослідження та розробку найкращих практик з відновлення міської та сільської забудови, що постраждала від руйнувань.
Про непересічну подію повідомляє сайт chernigiv future з посиланням на телеканал “Новий Чернігів”.
Представляв цей коллектив Ілля Литвинчук, аспірант кафедри архітектури та реставрації НУ «Львівська політехніка». Організація зацікавлена не тільки в збереженні церкв, палаців, музеїв, але й житлових будинків, що мають культурну цінність.
Найперше Литвинчук відвідав вулиці Шевченка, Толстого та Гончу (колишня М. Горького). На думку Литвинчука, всі будинки не можна внести в реєстр культури, але історії знає приклади, коли вулиці об’єднували в одну історичну місцевість.
Зауважимо, що в місцях, які підпадають під захист подібного закону, зазвичай обмежують будівництво, тому цікаво, як до ідеї ReStart Ukraine віднесеться місцева влада.
В Україні багато скептиків, які сумніваються в тому, що така відбудова взагалі можлива. Литвинчук на ці зауваженя приводить у приклад післявоєнну Варшаву, де навіть зруйновані вщент будівлі були вдало реставровані.
А що стосується унікальних пам’яток архітектури, тут реставратори пропонують застосовувати фотометрію, яка дозволяє, “відмотувати” назад та виправляти можливі помилки при відновленні.