Вівторок, 19 Березня, 2024

Злочини окупантів проти культурної спадщини: які історичні пам’ятки у Чернігові постраждали найбільше?

Активні бойові дії на Чернігівщині почалися 24 лютого й продовжувалися 46 днів. За цей час ворог так і не зумів окупувати сам Чернігів, але завдав його інфраструктурі страшних втрат. Постраждав жилий сектор, підприємства та історичні пам’ятки, яких у місті з тисячолітньою історією чимало. 

Що з культурної спадщини Чернігова зазнало найбільших руйнувань, читайте на сайті ichernigivets з посиланням на Суспільне.

Музей-заповідник М. Коцюбинського

По словах директора Чернігівського літературно-меморіального музею М. Коцюбинського, Ігоря Коцюбинського, бог милував цю історичну пам’ятку аж до 6 березня.

В цей день, розповідає чоловік, у 7 годині вечора почався обстріл району з мінометів. Після характерного свисту один за одним лунали вибухи, почалися пожежі.

Всього у мікрорайон за 20-ю школою, де знаходиться дім-музей класика української літератури, прилетіло до півтора десятка мін. Вибуховою хвилею в споруді пошкодило вікна, уламки понівечили стелю, стіни та 124-річну ялину, яку садив сам Коцюбинський. Вже після обстрілу, каже директор музею, виявилося, що у веранді та фундаменті з’явилися тріщини.

 Обласний художній музей імені Григорія Галагана

В той же день постраждав ще один культурний заклад Чернігова — обласний художній музей ім. Григорія Галагана. Приблизно у 10 вечора під вікнами споруди розірвався снаряд. На диво, будинок встояв, обійшлося лише вибитими шибками та загорянням проводки. Пожежу швидко загасили.

Будинок Василя Тарновського

Будинок відомого українського громадського діяча та мецената В.В Тарновського встояв під час більшовицької навали, радянсько-німецької війни, а от вціліти під ударами авіації “визволителів” зі Сходу йому не судилося. 11 травня російські бомбардувальники скинули сюди півтонні фугасні бомби, одна з яких впала на подвір’ї бібліотеки, зруйнувавши стіну та внутрішнє перекриття.

Альтанка на Болдиних горах

Можна тільки гадати, яку стратегічну загрозу являла для російської армії 100 річна альтанка на Болдиних горах, але  то вже розмова ні про що, бо альтанки більше немає. Прицільний постріл чи авіабомба перетворили споруду на купу сміття.

До речі, ця альтанка була побудована у 1911 р. в честь приїзду в Чернігів російського імператора Миколи II.

Бібліотека ім. Короленка

Свого часу ця бібліотека була Дворянським та селянським банком. При радянській владі тут, як у самому красивому будинку Чернігова, розміщався обком партії. Під час обстрілів росіянами  міста в бібліотеку влучило кілька снарядів, які пошкодили фасад, знесли частину даху. На щастя, обійшлося без пожежі, будівлю врятувало дерево, що взяло на себе основний удар.

Молодіжний центр 

Колишній кінотеатр ім. Щорса став однією з перших жертв “визволителів”. Так само як і у 1941 р., коли нацисти “рівняли” з землею Чернігів, тоді будівля була знищена попаданням авіабомби в середину, на цей раз в те саме місце поцілила російська ракета.

Зазначимо, що зараз  у місті фіксують всі пошкодження історичних та культурних пам’яток, щоб підрахувати суму збитків і почати їх відновлення.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.