Субота, 27 Квітня, 2024

Історія садиби в Дідівцях, де провів останні роки життя Костомаров

Їх весілля мало відбутися з дня на день, а дружбою на ній погодився бути сам Тарас Шевченко. Однак за 2 дні до вінчання й нареченого, й дружбу заарештували. Так, Микола Костомаров, схоплений разом з іншими членами Кирило-Мефодіївського товариства, замість медового місяця з молодою дружиною, опинився в казематах Петропавлівської фортеці, пише chernigiv-future.com.ua.

До своєї нареченій він повернувся тільки через 28 років і останні роки життя провів у невеликому особняку, в селі Дідівці, недалеко від Прилук. Розповідаємо, завдяки кому зберігся будинок відомого українського історика та що там зараз.

Чим відомі Дідівці?

Сьогодні Дідівці — це невеликий населений пункт в Прилуцькому р-ні. Село розташовувалося на лівому березі одного з протоків р. Удай.

Дідівці вперше згадуються в документах середини XVII ст., як село, де було 17 господарств, з яких “9 орали на 4-х волах, а 8 на 2-х”.

У 1690 р. гетьман Мазепа подарував Дідівці полковому сотнику Остапу Маценко. Після смерті сотника землі перейшли до його вдови, потім до сина. Згодом серед поміщиків в Дідівцях також згадуються Горленки та Киселі.

Після реформи 1861 р. у Дідівцях розташовувалося волосне управління тимчасовозобов’язаних селян. Згідно з переписом 1996 р.,  в селі проживало 576 осіб і був 221 двір.

Особиста драма, що закінчилась хепі-ендом

У Дідівцях Костомаров прожив останні 10 років життя, повернувшись до колишньої нареченої Аліні Крагельською, що встигла до того часу вже вийти заміж, виростити сина та навіть стати вдовою поміщика А. Киселя.

Поєднати свої долі “молоді” вирішили в середині 70-х р, і переїхали в Дідівці відразу після весілля. На той час Костомаров уже був відомим вченим. Саме тут Микола Іванович працював над історичними роботами про епоху Руїни, писав біографію Мазепи. Під час його проживання на Чернігівщині, в Дідівцях побували численні імениті гості, зокрема, письменник Володимир Гордієнко, спадкоємці Гната Галагана, художник Микола Ге, який написав останній портрет Костомарова.

У 1885 р. Костомаров помер. Сталося це в Санкт-Петербурзі. Там же похована і його вдова, яка пережила чоловіка на 23 роки.  А самі Дідівці до 1917 р. залишалися у власності сина Крагельської від першого шлюбу.

За радянської влади будинок, де жив Костомаров з дружиною, переробили під школу, а церква, де вони вінчалися, згоріла. У результаті на початку 2000-х в Дідівцях вже нічого не нагадувало про Костомарова, не було навіть меморіальної дошки. Сам же будинок на той час занепав, його обклали силікатною цеглою і він був мало  схожий на історичний пам’ятник.

Вперше про необхідність реставрувати садибу в Дідівцях вирішили під час прем’єрства Віктора Ющенка, що приділяв велику увагу відновленню пам’ятників старовини на Чернігівщині. Таким чином, він дав старт реставрації в Дідівцях, а керівники, що змінили Ющенка добру справу продовжили.

Повільно, але впевнено до 2017 р. будівлю відремонтували. Зараз там працює постійна виставка, присвячена Костомарову і його часу. Відродився в Дідівцях і храм, правда, говорять, він зовсім не схожий на той, в якому вінчалися Костомаров і Крагельська, але краще так, ніж нічого.

В уряді також подейкують про повне відновлення садиби, є навіть план, але конкретної дати початку робіт поки немає. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.