Субота, 27 Квітня, 2024

На Чернігівщині реставрують графський маєток, де любив бувати Шевченко

На Чернігівщині, в рамках програми розвитку туризму в регіоні, реставрують важливий історичний пам’ятник. У селищі міського типу Линовиці (Прилукський р-н) силами сільської громади відновлюють вежу графів де Бальменів (XIX ст.), яка свого часу стояла біля в’їзду у панський маєток. Далі на chernigiv-future.

Що планують реставрувати та хто фінансує проект?

За словами селищного голови Віталія Нестерко, туризм — пріоритетний напрямок в стратегії економічного розвитку громади.

 У зв’язку з цим у 2020 р. й почалася реконструкція башти в колишньому маєтку графів де Бальменів. Роботи йшли з червня і до глибокої осені. За кілька місяців напруженої праці вдалося відновити кладку вежі та прибудови. З весни, запевняє Нестерко, відновлювальні роботи будуть продовжені. У планах — реставрація арки й внутрішні оздоблювальні роботи, мета яких повернути кімнатам інтер’єр кінця XIX ст.

Фінансують проект коштом сільської громади та місцевих меценатів.

Крім оглядової вежі, в графському маєтку був й прекрасний парк. Зараз тут теж йдуть відновлювальні роботи — розчищення чагарників, вирубка сухих та посадка нових дерев. Історична особливість графського парку — знаменитий 400 річний дуб з трьома стовбурами (“Три брати”) та камінь, на якому за легендою любив сидіти Тарас Шевченко.

До відома, туристичний маршрут “Стежками шотландських графів”, розроблений Линовицькою громадою та нараховує 7 туристичних об’єктів, у 2019 році виграв мікрогрант благодійної організації “МХП – Громаді”.

Чим відомий маєток графів де Бальменів?

Його історія починається з 1781 року, коли частина Линовиці була викуплена сенатором Олександром Башиловим. Потім садиба і земля перейшли в придане його доньки Софії, що вийшла заміж за графа Петра Олександровича де Бальмена. Молоді господарі знесли старий, дерев’яний будинок, а на його місці поставили новий, кам’яний. Це сталося в 1796 р. Ще одна знаменна подія в історії Линовиці — в 1819 р. в честь перемоги над Наполеоном тут був побудований та освячений храм Успіння Пресвятої Богородиці.

Відомо, також що у Петра де Бальмена було 2 брата — Карл та Олександр. Обидва воювали проти Наполеона. Карл загинув в Бородинській битві, а Олександр, після закінчення війни, служив у російській експедиції на о. св. Олени та входив в охорону Наполеона. Після смерті колишнього імператора Франції йому дісталося кілька особистих речей Наполеона, які довгий час зберігалися в маєтку.

Розквіт та занепад маєтку де Бальменів

Ближче до середини XIX ст. маєток де Бальменів стає місцевим культурним центром, де бували Котляревський, Гребінка, Шевченко та інші культурні діячі епохи. У садибі розташовувалася чудова бібліотека, де були зібрані перші видання кращих європейських класиків і велика картинна галерея.

Важлива історична персона, пов’язана з Линовицею — син графа де Бальмена, Яків Петрович де Бальмен — російський офіцер, художник, письменник та близький друг Тараса Шевченка. Саме йому класик української літератури присвятив поему “Кавказ”, він же ілюстрував поему Шевченка “Гайдамаки”.

Важкі часи для маєтку почалися після 1917 р. У 1919 р. будинок розорили, розібрали на цеглу, бібліотеку знищили, а територію передали під машинно-тракторну бригаду. У 60-80 рр. минулого століття робилося кілька спроб реставрувати садибу, але безрезультатно. В кращу сторону ситуація змінилася вже в незалежній Україні. Так, в 1995 році була відновлена ​​Успенська церква, і от зараз почався новий етап реставраційних робіт.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.