Вівторок, 19 Березня, 2024

Древні собори, таємничі печери та цілющи джерела. ТОП-7 святих місць Чернігівщини

Чернігівщина дуже багата на святі місця. Цілющі джерела та старовинні церкви приваблюють паломників не лише з усієї України, а й з інших країн. 

Майже у кожному куточку Чернігівської області є своя стародавня церква, або сакральне місце. Багато храмів та соборів. повідомляє сайт chernigiv-future було побудовано на Чернігівщині у Козацьку добу, але є історичні та духовні пам’ятки, які зберіглися ще з часів Київської Русі.

Катерининська церква

Козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини недарма називають візитною карткої Чернігова. Адже він перший зустрічає гостей, які вїджають у місто з київського боку. 

Катерининська церква. Фото: oldchernihiv.com

Катерининську церкву заповів збудувати чернігівський полковник та наказний Гетьман Яків Лизогуб на честь героїзму козаків, якими він керував під час штурму турецької фортеці Азов у Криму у 1696 році. Іронія долі полягає в тому, що на момент, коли церкву освячували у 1715 році, фортеця через невдалу військову кампаню Петра І знову перейшла під контроль Османської Імперії.

Катерининська церква – одна з небагатьох, що зберіглася до наших днів у своєму автентичному вигляді. Вона збудована у стилі класичного українського бароко XVII – XVIII століть. На думку фахівців, саме цей собор выдіграв вирішальне значення для розвитку церковної архітектури тих часів.

Антонієві печери

Одне з найдревніших святих місць Чернігова – Антонієві печери, що у Болдиних горах. В дохристиянські часи місцеві жителі там поклонялися язичеським богам. А на початку XI століття батько руського чернецтва, чернігівський князь Святослав Ярославович разом із Антонієм Печерським заснували на місці колишних капищ монастир.   

Антонієві печери. Фото: wikipedia.org

За легендою, саме один з засновників Києво-Печерської Лаври Антоній, викопав для монастиря першу печеру. Поступово комплекс розвивався: з’являлися келії для ченців, підземні храми та некрополі. 

Сьогодні загальна довжина підземного комплексу складає більше 350 метрів. З наземних будівель до наших днів збереглися: Ілліньска церква, Свято-троїцький собор, Введенська трапезна церква та Дзвінниця.

Собор Різдва Богородиці

Собор Різдва Богородиці у Козельці був збудований трохи пізніше Катерининської церкви у 1752 – 1763 роках. Його також вважають одним з найкращих витворів церковного будівництва тих часів. 

Собор Різдва Богородиці. Фото: wikipedia.org

Він був збудований на замовлення Наталії Розумихи на знак подяки Господу за щасливу долю її синів. А жінці було за що дякувати Богові. Адже її син Олексій завдяки чудовому голосу потрапив до царського двору в Петербурзі, а згодом став спочатку фаворитом, а потім чоловіком доньки Петра I цесарівни Єлізавети, яка нагородила чоловіка статками, титулами та прізвищем Розумовський. Брат Олексія Кирил Розумовський став останнім гетьманом Лівобережної України.

Велич подяки родини Розумовських Богу вражає: висота цього двухярусного храму складає 30 метрів, діаметр – майже 32 метри. Поруч побудована чотирьохярусна дзвінниця заввишки 50 метрів. 

Головна прикраса храму, це, звісно, розкішний іконостас, який створив архітектор Петра I італієць Бортоломео Растреллі. За легендою, цей іконостас мали встановити у Смольному Воскресіння Христова соборі у Санкт-Петербурзі. Але начебто він не підійшов за розмірами. Цим скористався Олексій Розумовський і вмовив дружину Єлізавету віддати іконостас у Козелець. 

Архангело-Михайлівська церква та святе джерело

Кожен поломник, що подорожує Чернігівською областю, обов’язково має заїхати до села Полонки, що у Прилуцькому районі. 

Архангело-Михайлівська церква. Фото: spzh.news

В центрі села стоїть унікальна Архангело-Михайлівська церква. Вона була збудована ще у 1720 році у стилі українського “козацького” бароко. Та церква приваблює не лише своєю архітектурою. Саме там знаходиться десниця святителя Дмитра, митрополита Ростовського, а також місцево-шанована ікона Пресвятої Богородиці “Несподівана радість”. 

Біля села знаходиться “печера ченця”, яку ще у XVII столітті вирив інок Київського Межигірського монастиря. Наразі печера відреставрована та відкрита для відвідувачів.

Та більш за все паломників приваблює цілюще джерело Божої Матері та Архангела Михаїла, яке знаходиться у яру неподалік від Архангело-Михайлівська церква. Поруч з джерелом побудована невеличка часівня та купальня, де кожен може окунутися у цілющу воду та помолитися про звільнення від недугів. 

Особливість цьго джерела в тому, що навіть у сильни морози вода в ньому не замерзає. Окрім того у ясну погоду можна побачити, що джерело пробивається з-під землі у вигляді хреста.

Цілюще джерело Божої Матері та Архангела Михаїла. Фото: spzh.news

Слава про цілющі здібності джерела простягається далеко за межі Чернігівщини. У святкові та вихідні дні, бажаючих зцілитися приїджає настільки багато, що людям доводиться стояти по декілька годин у чергах аби окунутися у святу воду. 

Свидовецьке цілюще джерело

Ще одне цілюще джерело на Чернігівщині знаходиться у селі Свидовець Ніжинського району. 

Цілюще джерело у Сведовці. Фото: orthodox.cn.ua

За легендою, у давні часи люди, що працювали в полі, знайшли на землі ікону великомучениці Параскеви П’ятниці. Її віднесли до місцевої церки. Але наступного ранку ікона з храму зникла і опинилася у полі на тому ж самому місці, де була раніше знайдена. Її знову віднесли до церкви. Так тривало декілька днів, та одного разу, коли косарі підняли ікону з землі, з-під неї забило джерело. На тому місці і збудували капличку. 

Ще за одною легендою, цілющим джерело стало, коли паломники побичили у воді образ Миколая Чудотворця. Точних відомостей, коли джерело стали вважати цілющщим, немає. 

Іллінська церква-фортеця

Якщо вже й подорожувати святими місцями Чернігова, то слід зазирнути у старовинне козацьке місто Короп, де знаходиться Іллінська церква-фортеця.

Церква-фортеця. Фото: vue.gov.ua

Хоча цей храм сьогодні знаходиться у досить у занедбану стані, він все ж таки вартує того, щоб цого побачили, адже це єдна церква такого типу, яка зберіглася на лівобережній Україні з козацьких часів до наших днів. 

Дерев’яна Троїцька церква

Найстаріша дерев’яна церква Чернігівщини знаходиться у селі Новий Білоус. Троїцьку церкву історики та фахівці вважають одною з найсакральниших церковних споруд Козацької доби. 

Комплекс дерев’яної Троїцької церкви. Фото: risu.ua

Точних даних, коли була збудована ця церква не має. За одними джерелами, рік зведення – 1646, за іншими 1739-й.

Це лише декілька святих місць, які варто відвідати під час візиту до Чернігівської області. І кожен паломник може скласти свій власний ТОП церков і соборів Чернігівщини.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.